Choď na obsah Choď na menu
 


Baza čierna ( Sambucus nigra )
 
Výskyt : rastie medzi krovím, na okraji lesov a hájov, pri plotoch, okolo stavenísk a rumoviskách.

Kvitne : od mája do júla.

Zber : zbierame kvety a plody. Kvety orezávame v suchom počasí a sušíme zavesené za hlavnú stopku na motúze. Chránime pre svetlom a vlhkom. Mladé lístočky a výhonky sa zbierajú v apríli a máji, kvety v lete.

Úžitok : pri prechladnutí ( zvyšuje potenie a znižuje horúčku ), mladé listy osožia pri jarných kúrach napomáhajúcich látkovú premenu. V homeopatii proti nočnému poteniu. Zvyšuje obrany schopnosť organizmu. V kombinácií s lipou a materinou dúškou účinne pomáha proti kašlu.

Použitie :

    Potopudný prostriedok pri horúčkových ochoreniach - 2 čajové lyžičky kvetov zaliať 1/4 litra vriacej vody a 10 minút nechať spariť. Na poptenie vypiť dve šálky.

Upozornenie : rastlina je vo väčších dávkach jedovatá. Nezamieňať s ostatnými druhmi bazy.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

problem s bazou

(Henrieta Peskovicova, 12. 9. 2013 22:08)

Dobry den,
nazbierala som plody bazy ako kazdy rok. Ako kazd rok som z nej uvarila sirup /baza, muskovado , citronova kyselina, zazvor a skorica. NO pomackane plody s kusami stoniek som namixovala a spojila s medom. Vznikol z toho vyborn dzem/kasa. Lenze...jedla som z neho ja a cez den mi potom zostalo nevolno. Kamaratk ana druhy den zjedla tiez z tej kase a bolo jej zle, vracala a mala migreny. Hladame ci je to len nahoda v nevolnosti , kedze obom nam nebolo dobre ani pred pozitim bazovej kase.
Robievam aj dzem a nikdy ni nic nebolo. Otazka znie, kolko je vascia davka aby to bolo jedovate a precoje to jedovate aj uvarene. Dakujem za odpoved.