Choď na obsah Choď na menu
 


Iskerník prudký

 

 

Iskerník prudký (Ranunculus acris) je jedovatá rastlina z čeľade iskerníkovité (Ranunculaceae).

Iskerník prudký je väčšinou rozkonárená bylina s výškou do 1 metra. Vďaka väčšiemu vzrastu ho možno odlíšiť od niektorých podobných zástupcov tohto rodu, ktoré majú väčšinou menšiu výšku, napríklad iskerník hľuznatý (Rannunculus bulbosus), iskerník plamenný (Rannunculus flamula) alebo iskerník roľný (Rannunculus arvensis).

Je charakteristický žltými, iskrivo lesklými kvetmi a strihanými listami. Na rastline sa nachádzajú prízemné aj stonkové listy, pričom prízemné sú bohatšie strihané, päť až sedem klanné. So vzrastajúcou výškou na stonke sa tvar listov mení. Stonkové listy sú sediace a smerujú nahor. Z rubovej strany majú listy svetlejšiu farbu. Kvety sú obojpohlavné a pravidelné, prítomné sú kalištné lístky (5) aj korunné lupienky (5). Kvet obsahuje veľký počet tyčiniek, piestik tiež zrastá z veľkého poštu plodolistov. Vo väčších poštoch kvety vytvárajú veľkú, voľnú, riedku metlinu. Kvitne od mája do októbra. Plodmi sú nažky s ohnutým zobáčikom.

Rastie najmä na lúkach často vo veľkých počtoch, ale možno ho nájsť aj na iných miestach od nížin až po subalpínsky stupeň, pričom preferuje vlhkejšie, dusíkaté a hlinité pôdy. Na území Slovenska patrí medzi najrozšírenejšie druhy tohto rodu. Patrí medzi trvalé rastliny.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.