Choď na obsah Choď na menu
 


Puškvorec obyčajný(Acorus calamus)
 
Výskyt : rastie v tichých vodách, močiaroch a vlhkých priekopách, na tienistých brehoch rybníkov a potokov.

Kvitne : od júna do júla.

Zber : zbierame podzemok(spravidla na jeseň). Vytrhávame ho hákmi alebo špeciálnymi vidlicami, dôkladne očistíme a umyjeme a potom podľa potreby lúpaný alebo nelúpany pozorne sušíme pri teplote do 35 stupňov.

Pestovanie : pestujeme ho na miestach výskytu vegetatívne : rozmnožuje sa odrezkami podzemka, ktoré zastrčíme do zeme pri zbere.

Úžitok : povzbudzuje a reguluje trávenie, napomáha látkovú premenu. osoží aj pri nadúvaní, poruchách žlčníka, pečene. Zvonku sa používa na výplachy ústnej dutiny a na prípravu osviežujúcich kúpeľov, posilňujúcich najmä slabé deti. Prežúvanie koreňa pomáha fajčiarom zbaviť sa ich zlozvyku a výrazne posilňuje pľúca.

Použitie :  

    Pri nechutenstve, žalúdočných neurózach a črevných ťažkostiach: 2 čajové lyžičky puškvorcového  podzemku zaliať 1/4 l vriacej vody a 15 minút nechať spariť. 2-krát denne vypiť 1 šálku vlažného čaju.

    Macerácia : čaj sa pripravuje maceráciou za studena. Zarovnaná kávová lyžička puškvorca sa dá cez noc do 1/4 litra vody. ráno sa trošku prihreje a scedí. Pred použitím sa tento macerát prihrieva vo vodnom kúpeli.

    Úplný kúpeľ : asi 200g podzemku sa dá do 5 litrov studenej vody. Na druhý deň sa prihreje na bod varu, vyluhuje sa a pridá do vody na kúpanie.

Upozornenie : čerstvý podzemok spôsobuje vracanie. Neodporúča sa úžívať dlhodobo.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.