Choď na obsah Choď na menu
 


Vranovec štvorlistý

Vranovec štvorlistý
Vedecká klasifikácia
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Rastliny Vegetabilia
Podríša (subregnum) Zelené Viridiplantae, Chlorobionta
Vývojová línia Cievnaté Tracheophyta
Vývojová vetva Semenné Spermatophyta
Oddelenie magnóliorasty Magnoliophyta
Trieda (classis) jednoklíčnolistové Monocotyledonae
Rad (ordo) Ľaliotvaré Liliales
Čeľaď (familia) Ľaliovité Liliaceae
Rod (genus) Vranovec Paris
Druh (species) Vranovec štvorlistý Paris quadrifolia
Vedecký názov
'

Vranovec štvorlistý (Paris quadrifolia), ľudovo vranie oko, je jedovatá rastlina z čeľade ľaliovité (Liliaceae).

Obsah

[skryť]

 

Opis 

Vranovec štvorlistý je trvalka s výškou do 40 cm, ktorá je nápadná štvoricou veľkých listov usporiadaných v praslene. Široké listy majú elipsovitý tvar so zahroteným koncom. Ich žilnatina je sieťovitá a nemajú listovú stopku. Zriedkavo môže byť počet listov päť alebo šesť. Okrem tejto jedinej štvorice listov je stonka holá a nerozkonárená.

Na vrchole stopky dva až päť cm nad listami vyrastá kvet s dĺžkou 2 až 4 cm. Na rozdiel od ostatných druhov čeľade ľaliovité, ktoré majú trojpočetné kvety, vranie oko ich má štvorpočetné. Táto osobitosť podobne ako sieťovitá žilnatina spôsobili, že táto rastlina sa niekedy neradí do čeľade ľaliovité, ale do samostatnej čeľade triliovité (Trilliaceae). Kvet má zvyčajne 4 vonkajšie okvetné lístky zelenej farby a 4 vnútorné okvetné lístky, ktoré sú žltkasté.

Plod je jediná modročierna bobuľa s priemerom okolo 1 cm. Občas dochádza k jej zámene s plodom čučoriedky, čo je pôvod väčšiny otráv touto rastlinou. Bobuľa obsahuje niekoľko semien.

Vzácna forma s piatimi listami

 

Výskyt 

Rastie v lesoch predovšetkým na vlhkejších pôdach bohatých na humus. Vyskytuje sa v celej Európe okrem jej najsevernejších častí, v Malej Ázii a na Sibíri. Obvykle rastie jednotlivo, len málokedy tvorí súvislejšie porasty.

 

Otrava 

Celá rastlina je jedovatá, spôsobuje podráždenie žalúdka a čriev. Otravy ňou však zvyčajne nekončia smrťou, pretože účinné látky – saponíny sa ťažko vstrebávajú. Rastlinu odmietajú konzumovať aj zvieratá pre jej nepríjemný zápach a chuť. V minulosti sa vranovec využíval v ľudovom liečiteľstve.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Vranovec štvorlistý

(Sára, 3. 5. 2018 16:48)

Neviete mi pomôcť ? Potrebovala by som mesiace od kedy do kedy kvitne Vranovec, ak by niekto vedel tak už vpred ďakujem za pomoc.

Vranie oko.

(Marián Perháč , 22. 5. 2017 2:00)

Túto rastlinu používali ľudia v minulosti na urýchlenie hojenia rán.
Používal som ju aj ja ako obklad na rany s pozitívnym účinkom bez akýchkoľvek prízrakov otravy. Používam ju ešte aj dnes.
Myslím že má aj svoje kladné stránky.
Možno by to chcelo ešte nejaký výskum.