Choď na obsah Choď na menu
 


Konvalinka voňavá

 

Konvalinka voňavá
Konvalinka voňavá
Konvalinka voňavá
Vedecká klasifikácia
Doména Eukaryoty
Ríša (regnum) Rastliny Vegetabilia
Podríša (subregnum) Zelené Viridiplantae, Chlorobionta
Vývojová línia Cievnaté Tracheophyta
Vývojová vetva Semenné Spermatophyta
Oddelenie Magnóliorasty Magnoliophyta
Trieda (classis) ľalie Liliopsida
Podtrieda (subclassis) ľaliové Liliidae
Rad (ordo) ľaliotvaré Liliales
Rod (genus) konvalinka Convallaria
Druh (species) konvalinka voňavá Convallaria majalis
Vedecký názov
Convallaria majalis
L.

Konvalinka voňavá (lat. Convallaria majalis) je vytrvalá jedovatá rastlina z čeľade ľaliovité. Je rozšírená po celej Európe okrem najsevernejších a najjužnejších oblastí, v Malej Ázii a priľahlých oblastiach Ázie, až po Čínu a Japonsko, ako aj v Severnej Amerike. Ako okrasná rastlina sa pestuje aj mimo týchto oblasti.

 

Vzhľad 

Vytrvalá až 20 cm vysoká jedovatá bylina s plazivou vetvenou stonkou. Listy sú spravidla dva (vzácne 3), sú jednoduché, dole s pošvovitými šupinami, elipsovito šupinaté, celokrajné a lysé.

Kvitne v máji a júni. Kvety vyrastajú v riedkom jednostrannom hrozne nesenom na priamom stvole. Sú krátko stopkaté a vonné. Okvetie je biele alebo nažltlé, zložené zo 6 zrastených okvetných lístkov, je guľato zvonkovité so šiestimi odstávajúcimi ohnutými cípmi.

Plodom sú jedovaté, jasne červené 2-6 semenné bobule.

Konvalinka voňavá - kresba

 

Stanovište 

Na Slovensku je chránenou rastlinou rastúcou od nížin po horské pásmo v svetlých lesoch a krovinách a na horských lúkach. Uprednostňuje kyslé a kypré pôdy, ale často rastie aj na pôdach vápnitých.

 

Obsahové látky 

Obsahuje glykozidy konvalatoxín, konvalatoxol, konvalatoxozid a majalozid ovplyvňujúce srdcovú činnosť a iné látky.

 

Otravy 

K otráveniu môže dôjsť požitím stonky, listov, alebo zjedením červených plodov. Otráviť sa je možné aj vypitím vody z vázy, v ktorej boli konvalinky. Príznaky otravy sú nevoľnosť, zažívacie problémy, zvracanie, hnačky, zvýšené močenie a omámenosť, mdlosť a krče. Pri požití väčšieho množstva plodov je nutné vyhľadať lekára, pretože môžu nastať komplikácie s činnosťou srdca, najmä u ľudí s poruchami srdca.

 

Množenie 

Konvalinka voňavá (Convallaria majalis) má v zemi dužinaté poplazy, ktorými sa vo vhodných podmienkach rozširuje do svojho okolia. Najradšej má kyslejšie hlinitopiesočnaté pôdy v polotieni. Rozmnožuje sa delením trsov, čo v praxi znamená, že príslušný trs opatrne vyryjeme zo zeme a rozlámeme na niekoľko dielov tak, aby každý koniec poplazu mal dostatočné množstvo korienkov. Tie zasadíme na nové miesto. Najvhodnejší termín na výsadbu je september, v najhoršom aj neskôr, pokiaľ vydrží bezmrazé vlhké počasie. V opačnom prípade je lepšie zvoliť február až marec.

 

Využitie 

Konvalinka sa zbiera ako liečivá rastlina. Používa sa na posilnenie srdcovej činnosti alebo proti vodnatosti a pri epilepsii. Vzhľadom k svojej vysokej toxicite nie je vhodná pre používanie amatérskymi liečiteľmi. Konvalinka se tiež používa pri výrobe mydiel, voňaviek a šňupavých tabakov.

Okrem bežnej divokej formy boli vyšľachtené mnohé rôznofarebné odrody, ktoré sa pestujú ako okrasné rastliny.

 

Galéria 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.